Print »  

Pažinimo ir kelionių projektas: Aplankykime Baltijos pilis ir dvarus

2018-04-27

Daugiau kaip 130 istorinių pilių ir dvarų trijose Baltijos šalyse atvers duris lankytojams šių metų vasarą. Trijų šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo organizuodamos tarptautinį projektą, padėsiantį vizualizuoti šių šalių dvarų tinklo tankumą, pabrėžti dvarų kaip kultūrinės, ekonominės ir regioninės raidos variklių svarbą praeityje ir dabar. Lankytojai laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d. 

Švęsdamos Baltijos šalių valstybingumo atkūrimo Šimtmečius, trijų šalių Pilių ir dvarų asociacijos apjungė savo energiją taip parodydamos simbolinę Baltijos kelio tąsą.

Baltijos šalių praeitis, o taip pat ir dabartis, pilna iššūkius keliančių prieštaravimų: palikime, ir tarpkultūriniuose dialoguose. Viena iš įdomių temų yra dvarų likimas XX amžiuje. Buvę politinės galios, architektūrinės ir kultūrinės didybės nešėjai: žinomų pasaulio tyrinėtojų, menininkų, rašytojų, mokslininkų ir pan. gimimo ir gyvenimo vietos, dvarai įgavo naujas funkcijas, o taip pat patyrė apleistumą ir nykimą (ypač buvo apleisti ir nyko nuo 1920-ųjų, o dramatiškai – Sovietų okupacijos laikotarpiu). Dvarų palikimo renesansas labai iš lėto prasidėjo 1980-aisiais – pirmieji tyrimai ir išsaugojimo darbai nutiesė kelią susivienijimui iš naujo su Europos kultūrine sritimi 1991-aisiais.

Nuo tada valstybės, savivaldybės, paveldo institucijos, tačiau labiausiai, šimtai privačių savininkų ir entuziastų paskyrė savo laiką, išteklius ir energiją buvusiai dvarų didybei išsaugoti ir atgaivinti. Šiandienos iššūkis yra atstatyti dvarų kaip kaimiškų vietovių ekonominės ir kultūrinės raidos variklių urbanizuotose visuomenėse poziciją.

Šiuolaikiniai dvarų savininkai ir valdytojai suformavo nacionalines asociacijas XI-o amžiaus pradžioje, siekdami sukurti platformą žinių ir patirties dalinimuisi ir paramos pagelbėti vienas kitam. Pirmąkart trijų Baltijos šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo sukurdamos bendrą kelionių „žaidimą“, leisiantį pažinti dvarų tinklo tankumą, ištirti panašumus ir skirtumus, paliudyti pastangas žmonių, sunkiai dirbančių, kad išsaugotų mūsų bendrą kultūros paveldą.

Daugybė dvarų atvers duris lankytojams 2018-aisiais. Keliautojai kviečiami į dvarus, jau gerai žinomus dėl savo kruopščios restauracijos, įdomių muziejų, puikių paslaugų ar aukšto lygio kultūrinių veiklų. Tačiau yra ir daugybė kitų vertų pažinti – mažų ar didelių, geresnės ar prastesnės būklės. Visi ir kiekvienas iš jų yra praėjusių laikų liudytojas ir turi įtaką, arba jos potencialą, kultūrinei ir ekonominei vietovės raidai.

Pažinimo ir kelionių projekto simbolis yra raktas kaip užuomina į pilį ar dvarą, galintis atverti duris į naujus kultūrinio paveldo atradimus. Lankytojai rinks simbolinius pilių ir dvarų raktus kaip patirties prisiminimą ir patirto įkvėpimo ženklą.

Šis projektas skirtas Lietuvos atkūrimo ir Latvijos bei Estijos valstybių paskelbimo šimtmečiams, Europos kultūros paveldo metams paminėti, o taip pat ir daugybei asmenų bei institucijų, kurie dirba vedini svarbios misijos išsaugoti šį unikalų kultūros paveldą.

 
Programa:

Lankytojai pilyse ir dvaruose laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.

Gegužės 17 d. 13.00–15.00 visų Baltijos šalių asociacijų bendra spaudos konferencija Latvijos 100-mečio informacijos centre, Nacionalinėje Latvijos bibliotekoje, Mūkusalasiela 3, Ryga, Registracija: lv@visitbalticmanors.com

Gegužės 24 d. Atidarymo renginys Alatskivi dvare, Estijoje.

Gegužės 24–25 d. Atvirų durų dienos 26-iuose Latvijos dvaruose.

Spalio 28 d. Baigiamasis renginys Latvijoje (bus tikslinama).

 
Taisyklės lankytojams:

Pažinimo ir kelionių kampanijos tikslas – atverti pažinimui kuo įvairesnius pilis ir dvarus visą vasarą, todėl atvirų lankymui pilių ir dvarų skaičius kis kasdien. Svarbu visuomet pasitikrinti, kurios pilys ir dvarai yra atviri tą dieną, kai Jūs keliausite, Informacija apie atvirus dvarus, lankymo laiką ir renginius bus pateikiama nuo gegužės vidurio www.visitbalticmanors.com.

Lankytojai kviečiami rinkti lipdukus kiekvieno vizito metu keliautojo kortelėje, kurią galima bus gauti kiekvienoje pilyje ar dvare. Visi, surinkę daugiau nei 5 lipdukus savo šalyje ir 10 – kaimyninėse, dalyvaus loterijoje prizams laimėti. Prizai, suteikiami dalyvaujančių pilių ir dvarų, bus įteikiami baigiamojo renginio metu.

 

Daugiau informacijos: Gintaras Karosas, tel. +370 698 30925, projektai@dvarai.lt, www.dvarai.lt Balio saloje lapkričio 25 d. išsiveržė Agung ugnikalnis - Užsienio Reikalų ministerija pataria laikytis 10 km atstumu nuo ugnikalnio kraterio. Šiuo metu išsiveržimas likusioje salos dalyje pavojaus sveikatai nekelia, tačiau situacija gali nenuspėjamai keistis.  

plačiau

 Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad Madagaskare užfiksuoti maro atvejai. Plačiau

plačiau

75 – tiek teisės aktų reikalavimų neatitinkančių apgyvendinimo paslaugas teikiančių objektų Lietuvoje nustatė Turizmo departamento specialistai patikros vasarą metu.

plačiau

Informuojame, kad UAB „Atostogos ir informacija” siūlo organizuotas turistines keliones socialiniame tinkle „Facebook“ ir interneto svetainėse www.atostogos.info, www.manoatostogos.com, www.yoursvacations.com, www.mivacaciones.com, neturėdama Turizmo departamento išduoto kelionių organizatoriaus pažymėjimo.  

plačiau

Naujienlaiškio prenumerata
Įveskite el. pašto adresą:
Prašome palaukti Jūsų nurodytu el. pašto adresu išsiųstas laiškas su naujienų prenumeratos patvirtinimo nuoroda. Prenumerata bus aktyvuota kuomet patvirtinsite savo sprendimą paspausdami nuorodą. Toks el. pašto adresas jau egzistuoja prenumeratorių sąraše. Puslapis nerastas.
Prašome palaukti Jūsų nurodytu el. pašto adresu išsiųstas laiškas su naujienų prenumeratos patvirtinimo nuoroda. Prenumerata bus aktyvuota kuomet patvirtinsite savo sprendimą paspausdami nuorodą. Toks el. pašto adresas jau egzistuoja prenumeratorių sąraše. Puslapis nerastas.